CYKL DOKUMENTALNY PT. „DOM BEZPIECZNY POŻAROWO” - ODCINEK 1. DLACZEGO DOM NIE SPŁONĄŁ?

Domy o konstrukcji drewnianej cieszą się coraz większą popularnością. Współczesna technologia budowy domów w szkielecie drewnianym jest całkowicie bezpieczna. Duże znaczenie odgrywa tutaj zastosowanie przebadanych systemów i rozwiązań, dedykowanych do budownictwa szkieletowego.

Eksperyment pożarowy w Pionkach miał za zadanie sprawdzić, jak zachowa się dom szkieletowy podczas rzeczywistego pożaru. Budynek postawiony na potrzeby eksperymentu wytrzymał ich aż sześć! Co więcej, w pożarze P3, gdy na dolnej kondygnacji temperatura dochodziła do 1200°C, na podłodze kondygnacji górnej odnotowano zaledwie około 23°C! Było to możliwe m. in. dzięki zastosowaniu odpowiedniej izolacji z wełny mineralnej szklanej, dodatkowo strop był chroniony przez podwójne opłytowanie.

W pierwszym odcinku serii filmów poświęconych tematyce bezpieczeństwa pożarowego w domach o szkielecie drewnianym prezentujemy ekspertyzę dr. Pawła Sulika z Instytutu Techniki Budowlanej. Pokazuje on jak wygląda dom niedługo po pożarze, jak zastosowane systemy i technologie bezpośrednio przełożyły się na zachowanie się konstrukcji w trakcie pożaru, a co za tym idzie na bezpieczeństwo pożarowe.

W filmie poruszono następujące zagadnienia:

• Jakie rozwiązania zastosować, aby zapewnić bezpieczeństwo pożarowe sobie, swoim najbliższym, a nawet sąsiadom?

• Czy to prawda, że materiały niepalne – takie jak stal – są bezpieczniejszym wyborem?

• Jak zachowa się instalacja elektryczna w trakcie pożaru?

• Podwójne opłytowanie – dlaczego jest tak istotne?

• Jaką rolę odgrywa wełna szklana i drut stalowy w konstrukcji stropu?

• W jaki sposób drzwi wewnętrzne mogą zwiększyć bezpieczeństwo pożarowe?

• Jak w warunkach rzeczywistego pożaru sprawdziły się ściany o odporności ogniowej EI 60?

• Czy fazowanie elementów konstrukcyjnych ma znaczenie?

 

Już wkrótce kolejne odcinki serii „Dom Bezpieczny Pożarowo”. Już teraz zapraszamy do oglądania, subskrybowania i komentowan

Organizatorami wydarzenia były: Instytut Techniki Budowlanej oraz Państwowa Straż Pożarna. Partnerzy: Saint-Gobain, Unihouse S.A.

https://www.youtube.com/watch?v=_qfx_8Cdz_E&feature=emb_logo&ab_channel=Saint-GobainwPolsce