CZYM SĄ DOMY PREFABRYKOWANE I JAK POWSTAJĄ?

CZYM SĄ DOMY PREFABRYKOWANE I JAK POWSTAJĄ?

Decydując się na budowę własnego domu Inwestor z jednej strony przystępuje do spełnienia marzenia o własnej przestrzeni życiowej, a z drugiej – stoi przed wieloma ważnymi wyborami. Przede wszystkim musi podjąć decyzję o tym, czy podąży z głównym nurtem i wybierze obiekt budowany w tradycyjnej technologii murowanej czy jednak zdecyduje się na dom prefabrykowany, czyli nowoczesną i cieszącą się coraz większą popularnością alternatywę.

Dom prefabrykowany – co to takiego?

Zasadniczo obiekt prefabrykowany to taki, który powstaje na terenie zakładu zajmującego się produkcją takich budynków i dopiero w postaci gotowych modułów trafia na działkę Inwestora. Jest więc w pewnym sensie gotowym wyrobem stworzonym według wybranego przez Klienta projektu, dostarczonym w umówionym terminie pod konkretny adres. Warto zaznaczyć, że ze względu na fakt, iż obecnie tego typu nieruchomości konstruowane są przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, z uwzględnieniem standardu WT 2021 i z wysokiej jakości materiałów budowlanych, świetnie spełniają swoje zadanie jako całoroczne obiekty mieszkalne. Zapewniają komfortowe warunki życia o każdej porze roku i – co najważniejsze, ich wybudowanie z reguły trwa znacznie krócej niż ma to miejsce w przypadku obiektów murowanych.

Jak powstaje dom prefabrykowany?

Proces realizacji domu prefabrykowanego zawsze rozpoczyna się od ustalenia z Inwestorem jego potrzeb, preferencji oraz oczekiwań. Na tej podstawie tworzony jest projekt poszczególnych modułów, które następnie są przygotowywane w zakładzie produkcyjnym zgodnie z wytycznymi. W zależności od tego jakie rozwiązania wybrano i jak duży jest to budynek, produkcja może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Gotowe moduły są następnie transportowane na działkę, gdzie zostają przeniesione przy pomocy dźwigów na wcześniej przygotowane fundamenty oraz połączone ze sobą. W rezultacie tworzą spójną całość, a etap łączenia modułów w przypadku standardowych inwestycji najczęściej zajmuje od kilku do kilkunastu dni. Jeżeli zamówiony został obiekt wraz z wykończeniem, to tak naprawdę zaraz po jego posadowieniu na działce możliwe jest wprowadzenie się.