Domy bez pozwolenia: Czy to możliwe i jak to zrobić?

Czy wiesz, że można już budować domy bez pozwolenia? Zasady obowiązujące od stycznia 2022 roku pozwalają na wybudowanie na posiadanej działce budowlanej dom do siedemdziesięciu metrów kwadratowych. Wraz z nastaniem nowego roku, metraż ten może być jednak przekroczony; by było to możliwe, konieczne jest spełnienie kilku warunków.

Domy bez pozwoleń – co warto wiedzieć?

Wybudowanie domu na posiadanej działce budowlanej bez konieczności załatwiania ogromu dokumentów jest sporym udogodnieniem. Wprowadzone przepisy ograniczają formalności do minimum – praktycznie każdy może teraz rozpoczynać budowę małego domu, biorąc jednocześnie na siebie obowiązek kierowania budową.

Dom bez pozwoleń 70 m2 to według przepisów:

  • dom mający nie więcej, niż dwie kondygnacje,
  • dom jednorodzinny wolnostojący,
  • dom mieszczący się na działce lub działkach, na których został wcześniej zaprojektowany,
  • dom, który został zabudowany wyłącznie na własne cele mieszkaniowe.
Domy modułowe

Dom bez pozwolenia 70m2 – na jakiej działce może zostać wybudowany?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, na jakiej działce dom bez pozwolenia można budować bez problemów, to spieszymy z odpowiedzią. Przede wszystkim należy dopilnować, by była to działka budowlana. Nie ma jednak konkretnych wytycznych, co do wielkości takiej działki. Może być naprawdę duża, ale wybudowany na niej dom powinien mieć do 70 m2. 

Wspomnieliśmy jednak, że wprowadzone mają zostać przepisy umożliwiające stworzenie jeszcze większej nieruchomości, jaką jest dom bez pozwolenia. Ile metrów może mieć taka zabudowa?

Nowelizacja ustaw zakłada, że osoby fizyczne będą mogły budować na posiadanej działce domy, których metraż przekroczy ustalone wcześniej siedemdziesiąt metrów kwadratowych. Taki proces nie będzie wymagał uzyskania pozwolenia na budowę; do rozpoczęcia prac wystarczy zgłoszenie z projektem budowlanym. Według planowanych w prawie zmian, nawet budowa mieszkania o powierzchni dwustu metrów nie będzie wcale wymagała pozwolenia. Budynek musi być jednak stworzony na potrzeby własne, a także nie przekraczać dwóch kondygnacji wysokości. Ważną informacją jest również fakt, że konieczne będzie ustanowienie kierownika budowy oraz prowadzenie dziennika prowadzonych prac. 

Jeśli interesuje Cię wybudowanie własnego domu bez konieczności gromadzenia dokumentacji czy zabiegania o pozwolenie, to wprowadzane stopniowo regulacje prawa budowlanego mogą być w tym bardzo pomocne. Warto przy okazji dodać, że omawiane budowle obejmują również domy z prefabrykatów. To w pełni ekologiczne, a co za tym idzie – tanie w utrzymaniu domy, które można zamówić w firmie MDM Energy. Zajmujemy się tworzeniem wytrzymałych i doskonale się prezentujących konstrukcji już od wielu lat; posiadamy ogromne doświadczenie, które pozwala nam zadowolić każdego, nawet najbardziej wymagającego klienta. Jako materiału do tworzenia domów używamy drewna; tak solidny surowiec sprawia, że domy z prefabrykatów są trwałe, a także odporne na działanie różnych niepożądanych czynników – w tym również warunków atmosferycznych. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi usługami!

OFERUJEMY GOTOWE I INDYWIDUALNE PROJEKTY DOMÓW

BUDUJEMY DOMY TRWAŁE, PRAKTYCZNE, EKONOMICZNE I ENERGOOSZCZĘDNE
SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ!