Jak skorzystać z Bezpiecznego Kredytu 2% na mieszkanie? Twój przewodnik po programie rządowym

Marzysz o własnych czterech kątach, ale taka inwestycja znacząco przerasta Twoje możliwości? Z pomocą przychodzi rządowy program Bezpieczny Kredyt 2%, który wchodzi w życie już od 2 lipca 2023 r. Zapraszamy do lektury – nasz przewodnik pozwoli Ci poznać wszelkie niuanse tego zagadnienia. 

Bezpieczny Kredyt 2 % – co to jest?

Rządowy program Bezpieczny Kredyt 2 % to udogodnienie skierowane dla osób chcących kupić pierwsze mieszkanie lub dom z niskim oprocentowaniem kredytu. Został on stworzony w ten sposób, by mogły go wziąć nawet młode osoby. Uczestniczenie w takim programie sprawia, że raty kredytu mieszkaniowego są znacznie niższe – a wszystko dzięki sporej dopłacie od rządu, z której korzysta się przez pierwsze dziesięć lat.

Problemem, z którym mierzą się osoby chcące zainwestować w swoje pierwsze mieszkanie lub dom, jest także zdolność kredytowa. Posiadane oszczędności czy kwota wynagrodzenia jest często zbyt niska, by móc uzyskać odpowiedni dla nas kredyt hipoteczny. Program Bezpieczny Kredyt rozwiązuje jednak i ten kłopot. Według wyliczeń dopłaty do rat sprawią, że zdolność kredytowa może być nawet do trzydziestu procent większa niż w przypadku tradycyjnych ofert. Dzięki dopłacie zmianie ulegnie również wysokość rat: mogą one być nawet o połowę niższe niż w rynkowej hipotece. 

Kredyt 2 procent – dla kogo jest przewidziany?

Wprowadzony od 2 lipca 2023 roku program Bezpieczny Kredyt 2% przeznaczony jest dla osób, które nie ukończyły jeszcze 45. roku życia. Kryteriów jest jednak nieco więcej: osoba ubiegająca się o tego typu wsparcie finansowe nie może być wcześniejszym właścicielem mieszkania, domu bądź spółdzielczego prawa do domu lub lokalu. W przypadku małżeństw wymieniony wyżej warunek wieku musi spełniać przynajmniej jedna osoba. Brak kwoty na wkład własny można ubezpieczyć w Banku Gospodarstwa Krajowego, co stanowi ogromne udogodnienie dla wielu młodych ludzi.

Wiemy już, dla kogo kredyt 2 procent jest przeznaczony. Warto jeszcze wspomnieć o ogólnych warunków programu Bezpieczny Kredyt 2%. Maksymalna kwota takiego wsparcia finansowego od rządu wynosi 500 tysięcy złotych dla pojedynczych osób; w przypadku małżeństw i rodziców z przynajmniej jednym dzieckiem, kwota ta wzrasta do 600 tysięcy złotych. Istotną informacją jest również to, że rządowy program nie narzuca w żaden sposób limitu cen za metr kwadratowy wybranego mieszkania czy domu. Kredyt 2 procent na dom lub mieszkanie przeznaczyć można zarówno na zakup z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. 

Bezpieczny kredyt 2 procent na dom lub mieszkanie – co jeszcze warto wiedzieć?

Kredyt 2 procent wymusza minimalny okres kredytowania na piętnaście lat. Osoby, które skorzystają z takiej oferty mogą dowolnie nadpłacać taką pożyczkę, ale jeśli sytuacja taka nastąpi w pierwszych trzech latach zobowiązania, to utraci on całkowicie dopłaty do rat. Są jednak pewne odstępstwa od tej zasady. Nie dojdzie do takiej sytuacji, jeśli spłata dotyczyła wyłącznie części objętej gwarancją lub w momencie, gdy łączna kwota spłaty oraz wniesionego wkładu własnego nie przekroczyła kwoty dwustu tysięcy złotych. Wyjątek dotyczy także sytuacji, w której łączna wysokość spłaty oraz zapłaconej przez kredytobiorcę raty kredytu nie przekroczyła w danym miesiącu kwoty pierwszej pomniejszonej o dopłatę raty. 

Bezpieczny kredyt 2 procent, czyli jakie mogą być raty?

W przypadku zaciągnięcia kredytu na kwotę około 300 tysięcy ze stałym oprocentowaniem 8,5 procent, przez pierwsze dziesięć lat kwota raty wynosiłaby 2 tysiące 950 zł. Dopłaty w programie Bezpieczny Kredyt 2 procent obniżyłyby całą kwotę do 1 tysiąca 545 złotych

Jeśli mamy do czynienia z parą, która zaciągnęła hipotekę na kwotę 600 tysięcy złotych, wówczas standardowa rata opiewałaby na kwotę 5 tysięcy 900 zł. W programie Bezpieczny Kredyt 2 procent kwota ta zmniejsza się do 3 tysięcy 090 zł. Różnica jest spora – nic dziwnego, że program cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem. 

Budowa domu energooszczędnego w MDM Energy a Bezpieczny Kredyt 2 procent

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że z pomocą programu rządowego Bezpieczny Kredyt 2% można również wybudować domy z prefabrykatów! Nasza firma MDM Energy chętnie pomoże w wykonaniu wymarzonego domu, który ponadto nie będzie drogi w utrzymaniu! Domy energooszczędne MDM Energy to przede wszystkim ukłon w stronę ekologii. Użytkowanie takiej przestrzeni nie wpływa w żaden niekorzystny sposób na środowisko – każda taka nieruchomość jest wyposażona w energooszczędne źródła ciepła. Swoim klientom proponujemy wyłącznie najlepsze rozwiązania, czyli pompy ciepła marki Daikin, jak również wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Takie urządzenia są wydajne, a przede wszystkim nie wpływają niekorzystnie na nasze środowisko. 

Cena domu MDM Energy wynosi 469 tysięcy 758 złotych – nie ma w tym żadnych ukrytych kosztów. Skorzystanie z programu Bezpieczny Kredyt 2 procent znacząco pomoże w uzyskaniu niezbędnych do takiej inwestycji środków finansowych. Zapraszamy do rozmowy z naszym konsultantem, który chętnie wyjaśni wszelkie wątpliwości.

OFERUJEMY GOTOWE I INDYWIDUALNE PROJEKTY DOMÓW

BUDUJEMY DOMY TRWAŁE, PRAKTYCZNE, EKONOMICZNE I ENERGOOSZCZĘDNE
SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ!