Z500 - AUTORSKA PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA

Z500 – AUTORSKA PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA

Z500 – AUTORSKA PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA

Domy drewniane – zalety i wady

Droga domów drewnianych do świadomości polskich inwestorów indywidualnych nie była łatwa, ponieważ długo pokutował w Polsce mit, że jeśli dom ma być trwały i odporny na ogień to musi być murowany. Nie pomagało też powszechne przekonanie w środowiskach miasteczek i wsi, że dom murowany jest najlepszym świadectwem zamożności gospodarza. Na pogórzu i w górach popularne były i są domy drewniane z bali, co wiąże się z tamtejszymi tradycjami i lokalną dostępnością surowca, ale ogólnie rzecz biorąc domy drewniane nie cieszyły się jeszcze do niedawna zbyt dużą popularnością. Jako pierwsze zyskały popularność szkieletowe domy z drewna w technologii kanadyjskiej. Zadecydowały o tym atrakcyjna cena i szybki montaż, ale już wkrótce domy te zaczęły wzbudzać wiele kontrowersji, ponieważ podczas ich budowy często popełniano błędy, które wpływały na zmniejszenie trwałości i termoizolacyjności. Obecnie uznaniem producentów i inwestorów cieszy się raczej technologia skandynawska, a współczesne całoroczne szkieletowe domy drewniane ledwie przypominają swoich poprzedników, są trwałe, zdrowe i energooszczędne.

Projekt Z7 D z oferty Z500 to jeden z domów drewnianych najpopularniejszych wśród inwestorów zainteresowanych budową domu energooszczędnego.

Drewno jako surowiec jest naturalne, tworzy zdrowy, przyjazny człowiekowi mikroklimat, ma zdolność do samoregulacji wilgotności, a poddane prawidłowej obróbce i zabezpieczone odpowiednimi preparatami staje się niepalne. Listę najważniejszych zalet technologii szkieletowej warto zacząć od energooszczędności. Cała konstrukcja dachu i ścian szkieletu drewnianego wypełniona jest izolacją cieplną, skutkiem czego jest to, że ściany nie pochłaniają ciepła ani z zewnątrz ani z wewnątrz budynku. Jeśli dom szkieletowy zostanie prawidłowo zmontowany, zimą ogrzewamy tylko powietrze wewnątrz, a latem gorąco nie wnika do środka, co oznacza oszczędność i na ogrzewaniu, i na klimatyzacji (coraz częściej stosowanej w domach prywatnych w Polsce). Uzyskanie tych samych parametrów cieplnych w domu murowanym wymaga dużo większych nakładów – materiałowych i finansowych.

Krótki czas budowy jest kolejną wielką przewagą domów drewnianych nad murowanymi, szczególnie domów szkieletowych. Budowa z przygotowanych wcześniej elementów konstrukcyjnych trwa około 3-4 miesięcy. Po pierwsze dlatego, że jest to technologia, w której mokre prace budowlane, wymagające odczekania, ograniczają się do wykonania fundamentów i nie ma praktycznie przerw  innych przerw. Elementy konstrukcyjne produkowane są w fabrykach i dostarczane na budowę jako prefabrykaty otwarte, czyli np. konstrukcja nośna, ściany i dach docierają na miejsce budowy w wielu elementach, a na miejscu montuje się je, wypełnia izolacją, lub prefabrykaty zamknięte, kiedy  praktycznie drewniane domy szkieletowe przyjeżdżają na plac budowy w postaci gotowych elementów. Ściany są wtedy zazwyczaj wykończone od zewnątrz i od wewnątrz, mogą też już mieć otwory okienne i drzwiowe, a także zabudowane instalacje elektryczne. Do montażu budynku z prefabrykatów zamkniętych używa się ciężkiego sprzętu i może to trwać tylko klika dni. Prefabrykowana może być też jest również konstrukcja dachu. Jeśli mowa o czasie budowy, warto dodać, że domy szkieletowe drewniane można budować niezależnie od pory roku, także zimą, i można się do nich wprowadzać od razu.

Konstrukcja takiego domu jest odporna na silny wiatr, ale lekka, co pozytywnie przekłada się na nakłady, jakich wymagają fundamenty, bo wystarcza przeważnie płyta fundamentowa, co zmniejsza koszty. Dzięki temu tego typu dom można budować także w trudnych warunkach gruntowych i hydrologicznych, np. na terenach szkód górniczych i można go stosunkowo łatwo przebudować lub modernizować. Kolejną zaletą są cieńsze ściany zewnętrzne niż w budynkach murowanych, co oznacza że powierzchnia użytkowa budynku drewnianego jest o około 10% większa niż murowanego o tych samych wymiarach zewnętrznych.

Drewno konstrukcyjne, którego używa się do budowy szkieletu jest niezwykle wytrzymałe i elastyczne, więc wbrew jeszcze do niedawna pokutującym nieprawdziwym przekonaniom jest trwałe, a budynki w tek konstrukcji są bezpieczne. Poddane odpowiedniej obróbce mechanicznej i chemicznej deski zyskują dobrą odporność ogniową i długo nie poddają się procesom starzenia. Solidnie wybudowane w tej technologii budynki są odporne na silne obciążenia, jak wichury i  huragany. Warto też wspomnieć o ich dobrej izolacyjności akustycznej – ściany dają komfort i chronią skutecznie o hałasów na zewnątrz.

Ponieważ dostępna obecnie technologia pozwala na budowanie domów szkieletowych o praktycznie dowolnej wielkości, można rozważać użycie jej do budowy zarówno niewielkiego domu tradycyjnego, jak Z71 D lub Z7 D, albo do realizacji projektu nowoczesnego domu z płaskim dachem, jak Zx76. Każdy z tych domów jest zaplanowany z komfortowym układem funkcjonalnym i może być z powodzeniem wykonany w technologii drewnianej.

Projekt Zx76 z pracowni Z500, to świetny nowoczesny dom dostępny w technologii szkieletowej.

Jeśli rozważa się cechy charakterystyczne domów drewnianych i zasadność użycia tej technologii do budowy własnego domu jednorodzinnego, koniecznie należy zatrzymać się nad jakością wykonania. Za ogromną część dawnej złej sławy domów szkieletowych odpowiadają wykonawcy, którzy popełnili błędy skutkujące zawilgoceniem i nietrwałością budynków. Najczęstsze błędy przy budowie domów szkieletowych to: nieszczelności między fundamentem a ścianą, brak wiatroizolacji i niewłaściwy montaż ocieplenia, nieszczelny montaż stolarki okiennej. Profesjonalny wykonawca to podstawa i nie watro rozważać w tym zakresie innego rozwiązania, tylko należy zaufać dostawcy z doświadczeniem, najlepiej takiemu, który nie tylko produkuje prefabrykaty, ale oferuje też montaż, łącznie z wykonaniem fundamentu. Taka kompleksowa usługa daje zawsze większą gwarancję niezawodności. Nawet jeśli instrukcje dostępne w mediach i wydawnictwach specjalistycznych wydają się jasne, lepiej powierzyć budowę sprawdzonej ekipie z doświadczeniem, aby przez długie lata cieszyć się zdrowym i komfortowym domem. Pracownia architektoniczna Z 500 ma swojej ofercie wiele projektów domów w technologii szkieletowej, o zróżnicowanej powierzchni, a stylu tradycyjnym lub nowoczesnym. Wszystkie te projekty są dopracowane w szczegółach technicznych i użytkowych, dają gwarancję budowy domu o dobrych parametrach cieplnych, funkcjonalnego i komfortowego.